İstanbul’un çağdaş sanat galerileri

İstanbul'un modern sanat galerilerini sizler için derlerdik.

Yazan:
Ayşe Doğan
Reklâm

Çağlar boyunca kültürel mirasa sahip olan İstanbul’un ilham verici modern sanat galerilerinde keyifli bir tura çıkmaya hazır mısınız? Farklı disiplinlerdeki bu galerilerin ortak noktası ise; İstanbul’un enerjik ruhunu yansıtıyor oluşları.

http://fooduristik.com/

Mixer
 • Sanat
 • Galeriler
 • Karaköy

Çağdaş sanat mekânı Mixer, yerel yetenekleri ortaya çıkartmaya odaklanıyor ve özellikle bağımsız sanatçılar ile yenilikçi koleksiyonerlere hitap ediyor. Mekan, geniş ve çok amaçlı iki ana bölümden oluşuyor. Solo ve karma sergilerin yapıldığı Mixer, genç küratörlere de projelerini gerçekleştirmek üzere fırsat tanıyor. Genç sanatçıları ülke içinde ve yurt dışında da destekleyen galeri, büyük sanat projelerine imza atmasıyla dikkat çekiyor. Yoğun sergi takvimine ilave olarak Karaköy’de yer alan mekânlarında eğitim programları ve sanat atölyeleri de gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda galerinin bulunduğu semt Karaköy, konumu gereği keyifli bir gün geçirmenizi de garantiliyor. Yaşanmışlık ile o dolu sokaklar, sizi yeni keşiflere de davet ediyor. İsterseniz Karabatak Karaköy’de kapı önüne oturup kahvenizi yudumlayabilir isterseniz de deniz kenarında bir banka geçip, uzaklara bakabilirsiniz. Mixer, pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Arter
 • Sanat
 • Galeriler
 • Beyoğlu

  Son zamanlarda günden güne hareketlenmeye başlayan Dolapdere, Arter’in de gelmesiyle birlikte “elini” daha da güçlendirdi. 2010-2018 yılları arasında İstiklal Caddesi’nde yer alan Arter, Eylül 2019’dan itibaren de Grimshaw Mimarlık’ın tasarladığı yeni binasında sanatın başrol oyuncusu olmaya devam ediyor. Tüm disiplinleri kapsayan programıyla ise herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir yaşam platform olmayı amaçlıyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleriyle bağlantılı etkinliklerle de programını güncelleyen Arter, içinde bulanan restoranı, kafesi ve kitabeviyle cazibe noktası duruşunu daha da artırıyor. Arter, pazartesi günleri kapalı.

Reklâm
SALT Galata
 • Sanat
 • Galeriler
 • Şişhane

  SALT Galata binası, 1892’de Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî Şahane için tasarlanan, ön ve arka cephelerindeki neoklasik ve oryantalist mimari detaylarıyla şehrin en yakışıklı yapılarından biri. Bina, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin danışmanlığında, Mimarlar Tasarım tarafından yapılan projelendirme ve yeniden işlevlendirme çalışmaları ile SALT’ın çok katmanlı program gereksinimlerine birebir hitap edecek şekilde kurgulandı ve 2011 yılında kullanıma açıldı. Kâr amacı gütmeyen SALT’ta ihtisas kütüphanesi niteliğindeki SALT Araştırma mekânı, sergi alanları, atölye programları, kitabevi, film gösterimleri ve üst katında yer alan restoran Neolokal ile ilgi çekiciliğini daha da artırıyor. Kapsamlı bir kütüphaneye sahip olan SALT’ta arşivi birlikte sunan SALT Araştırma ile Osmanlı Müzesi bulunuyor. SALT, koleksiyon ve arşivlerin ortak kullanımını öngören Avrupa Müzeler Konfederasyonu L’Internationale üyesi. SALT Araştırma, fiziki ve dijital belge ve kaynaklardan oluşan bir kütüphaneye sahip. Kütüphane, 19. yüzyıl sonlarından günümüze başta İstanbul olmak üzere; Türkiye, Güneydoğu Akdeniz havzası ve Güneydoğu Avrupa’ya dair kaynakları barındırıyor. Türkiye sanat tarihi, mimarlık, tasarım gibi başlıklarda geniş arşivinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılından Türkiye Cumhuriyeti’nin 1990’lı yıllarına dair yazılı, görsel belge ve kaynaklar web sitesinde erişime açık halde bulunuyor. SALT Galata ve SALT Beyoğlu, pazartesi g

SALT Beyoğlu
 • Sanat
 • İstiklal Caddesi

İstanbul’da SALT Beyoğlu ve SALT Galata‘da; başkentte çeşitli kurumların ev sahipliğinde SALT Ankara’da sanat çalışmalarına yer veren SALT, katmanlı üretimleriyle her daim radarda olan bir alan. Altı katlı tarihi bir binada İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Salt Beyoğlu; sergileri, film gösterimler, çeşitli performans programları, Mutfak mekânı, Kış Bahçesi ve barındırdığı kitabeviyle dopdolu bir gün geçirmenizi vaat ediyor. SALT Galata ve SALT Beyoğlu, pazartesi günleri kapalı.

Reklâm
Pilevneli Galeri
 • Sanat
 • Şişli

İstanbul'un tarihi semti Dolapdere’de ve metropol ruhunun “başkenti” Mecidiyeköy’de yer alan Pilevneli Galeri, çağdaş sanat ortamına getirdiği heyecan verici bakışla, en çok ziyaret edilen galerilerden. Sergi programlarında çağdaş sanata odaklanan galeri, Türk ve uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapıyor ve yerel ile küresel açıdan ilham verici dünya görüşleri bir araya getiriyor. Refik Anadol, Ahmet Güneştekin gibi önemli sanatçıların çalışmalarına da ev sahipliği yapan Pilevneli Galeri’ye mutlaka yolunuzu düşürmenizi öneriyoruz. Son olarak; Tobies Rehberger’in Pilevneli Dolapdere’de yer alan kişisel sergisi sona erdikten sonra, sanatçının kafe ve deneyim alanına dönüştürdüğü teras katı da keyifli bir yorgunluk kahvesi için oldukça ideal. Pilevneli Galeri, pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Galeri Nev
 • Sanat
 • İstiklal Caddesi

1987 yılında kurulan Galeri Nev İstanbul, Türkiye'nin en uzun süredir devam eden galerilerinden. Ülkenin çağdaş sanat tarihini şekillendiren galeri, İstanbul çevresindeki dönüm noktalarında Erol Akyavaş, Nejad Devrim ve Alev Ebuzziya için tarihsel olarak önemli retrospektif sergiler düzenlemesiyle de akıllarda. İstiklal Caddesi üzerinde tarihi Mısır Apartmanı’nda yer alan Galeri Nev İstanbul, konumuyla da sık sık uğramak isteyeceğiniz galerilerden. Galeri Nev İstanbul, pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Reklâm
C.A.M. Galeri
 • Sanat
 • Çukurcuma

1992 yılından beri hayatta olan C.A.M. Galeri, Türk ve uluslararası sanatçıların buluştuğu en eski galerilerden. Yenilikçi ve özgün çalışmalar, galerinin odak noktası olurken, genç sanatçıları desteklemek ise en önemli önceliklerinden. Yeni ve yaşamsal çalışmaları barındıran galeri, Çukurcuma'daki yerinde daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Orhan Pamuk’un hem yazdığı bir roman hem de yaptığı bir müze olan Masumiyet Müzesi de, bu semte geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken noktalardan. Eğer biraz soluklanıp, tatlı ve kahve eşliğinde günün yorgunluğunu atmak isterseniz de Cuma’ya uğrayabilirsiniz. C.A.M Galeri, pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Galerist
 • Sanat
 • İstiklal Caddesi

2001 yılında kurulan Galerist, genç yetenekleri keşfetmek ve sanatçılara benzersiz ifade alanları sağlama amacıyla var oluşuna devam ediyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin gelişmekte olan sanat ortamını destekleme amacı ve vizyonuyla galeri tarafından kurulan kurulan ArtUnlimited dergisi de, öncü kültür sanat yayınlarından biri olarak hayatına devam ediyor. Bir yayınevi de bulunan galerinin çıkardığı kitaplardan birkaçı ise şöyle; Taner Ceylan: 1997-2009 (2011), Haluk Akakçe: Reincarnation (2009) ve Leyla Gediz Monografisi (2008). İstanbul’un vakit geçirmesi en keyifli sokaklarından olan Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan Galerist, yolunuzu mutlaka düşürmeniz gereken galerilerden. Galerist, pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Reklâm
Anna Laudel Contemporary
 • Sanat
 • Galeriler
 • Şişhane

Beş katlı bir sergi alanına sahip Anna Laudel, insana ilham veren tarihi bir binada yer alıyor ve burayı ziyaret etme duygusunu daha da artırıyor. Türk ve yabancı sanatçıların eserlerini içeren galeri, ayrıca disiplinlerarası okumalar, sanatçı sohbetleri gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Dinamik bir sergi programına sahip olan galeride aynı zamanda bir sanat mağazası da yer alıyor. Karaköy, Bankalar Caddesi’ne konumlanan Anna Laudel, kapsamını daha da genişletme amacıyla 2019 yılında Düsseldorf’ta ikinci galerisi açtı. Karaköy’ün en popüler ve yıllara meydan okuyan sokağında yer alan galeri, tüm gününüzü bu civarda geçirmenize olanak sağlayan alternatiflere sahip. Instagram ruhuna uygun fotoğraflar çekebileceğiniz alanların sayısı da oldukça yüksek. Mesela; Kamondo Merdivenleri bu seçeneklerden sadece biri. Anna Laudel, pazartesi günleri kapalı.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm